A playground is on the flat roof of a city school, 6.6 m above the street below
ID: 1919143 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 6.6 m above the street below (see figure). The vertical wall of the building is h = 7.80 m high, forming a 1.2-m-high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of ? = 53.0; above the horizontal at a point d = 24.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.20 s to reach a point vertically above the wall. Find the horizontal distance from the wall to the point on the roof where the ball landsExplanation / Answer
u*cos(53) *2.2 =24 u = 18.13m/s H = 18.13*sin(53)*2.2 - 0.5*9.8*2.2*2.2 H = 8.13m vertical distance by which the ball clears the wall. = 0.33m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.