An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 45
ID: 1357722 • Letter: A
Question
An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 450Hz. Each of the following cars is traveling down the road as described. Determine if the driver of the car will hear a frequency the same as 450Hz, higher than 450Hz, or lower than 450Hz. I really suggest drawing a picture to help sort this out.
A car sitting stationary at the side of the road watching the oncoming ambulance.
A car driving East at a speed of 20m/s. The car is behind the ambulance.
A car driving East at a speed of 15m/s. The car is ahead of the ambulance.
A car driving East at a speed of 25m/s. The car is behind the ambulance.
Explanation / Answer
here,
Taking East direction as positive and west as negative
by using
Nu = ( (V+Vo) / (V+Vs) )F-------------------------(1)
Where,
V = 343 m/s speed of sound in air
Vs = 20 m/s
Case A:
Vo = 0,So Eqn 1 will be,
Nu = ( (V+Vo) / (V+Vs) )F
Nu = (343/(343+20) )*450
Nu = 425.20 hz
CASE B:
Vo = 20,so Eqn 1 becomes
Nu = ( (V+Vo) / (V+Vs) )F
Nu = ((343+20) / (343+20))*450
Nu = 450 Hz
CASE C:
Vo = 15,so Eqn 1 becomes
Nu = ( (V+Vo) / (V+Vs) )F
Nu = ((343+15) / (343+20))*450
Nu = 443.80 Hz
CASE D:
Vo = 15,so Eqn 1 becomes
Nu = ( (V+Vo) / (V+Vs) )F
Nu = ((343+25) / (343+20))*450
Nu = 456.198 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.