An aluminum weight of mass 200 g is attached by a short string to the bottom of
ID: 1458954 • Letter: A
Question
An aluminum weight of mass 200 g is attached by a short string to the bottom of a boaat of density 0.3 g/cm3 which is supported by another string attached to a mass balance. When both the weight and the float are completely immersed in the water the balance reads 50 g. What is
a) the volume of the float
b) the mass of the float
c) the buoyant force of the water on the float
d) the buoyant force of the water on the aluminum weight
e) What would the balance read if only the weight were under water?
Explanation / Answer
V = M(aluminium)/density(aluminium) = 200/2.7 = 74cc
Hence the balancing equation:
DalValg+ DfloatVfloatg - DwaterVwaterg = 50g
Hence;
DalVal + DfloatVfloat - DwaterVwater = 50
200 + 0.3V - 74 - V =50
76 = 0.7 Vfloat
Vfloat = 76/0.7 = 108.5 cc
Mass = 0.3*108.5 =32.55g
Bouyant Force (float)= 1000*g*108.5*10^-6 = 1.0633N
Buoyant Force(aluminium) = 1000*g*74*10^-6 = 0.7252N
Net force =(1.96-0.7252)/9.8 + 32.55 =158gm approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.