A particular organic molecule forms an electric dipole by possessing an effectiv
ID: 1353744 • Letter: A
Question
A particular organic molecule forms an electric dipole by possessing an effective charge separation of 0.133 nm for a pair of plusminus 1.60 Times 10-19-C charges. What is the magnitude of the molecule's electric dipole moment? Find the magnitude of the torque that acts on the molecule when it is immersed in a uniform electric field of 8.01 Times 105 N/C with its electric dipole vector at an angle of 33.9 degree from the direction of the field. Consider all possible angles between the electric field and the electric dipole vector. What is the greatest magnitude of torque that the electric field can exert on this molecule?Explanation / Answer
a) dipole moment = q*d = 1.60*10^(-19)*0.133*10^(-9) = 2.128*10^(-29) C-m.
b) Torque = E*q*d*sinA = 8.01*10^5*2.128*10^-29*sin 33.9 deg = 9.50*10^-24 Nm.
c) The greatest torque obtains when A = 90. It is then
torque = 8.01*10^5*2.128*10^-29 = 1.70*10^-23 Nm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.