A particular group of men have heights with a mean of 180 cm and a standard devi
ID: 3297229 • Letter: A
Question
A particular group of men have heights with a mean of 180 cm and a standard deviation of 7 cm. Bill had a height of 188 cm. a. What is the positive difference between Bill's height and the mean? b. How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]? c. Convert Bill's height to a z score. d. If we consider "usual" heights to be those that convert to z scores between - 2 and 2, is Bill's height usual or unusual? a. The positive difference between Bill's height and the mean iscm.Explanation / Answer
a) positive difference in heights =|180-188| =8
b) standard deviation =differnece/std deviation =8/7=1.1429
c) as we know that x score =(X-mean)/std deviation =(180-188)/7 =-1.1429
d) as z score is between 2 and -2 ; therefore Bill's height is not unusual.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.