A solid, frictionless cylindrical pulley has a radius R = 0.550 m. A block is at
ID: 1353336 • Letter: A
Question
A solid, frictionless cylindrical pulley has a radius R = 0.550 m. A block is attached to a cord that is wrapped around the outside of the pulley. The block is falling with a downward acceleration of 4.20 m/s2, and the tension in the cord is 0.800 N. The free body diagrams for the pulley and the block are shown below. Note that the magnitudes of the two tensions T1 and T2 are equal. (Just call the tension T.) Also, "n" in the free body diagram of the pulley represents the normal force provided by the axle of the pulley, equal in magnitude to the weight of the pulley. Note that the normal force and the weight force do not produce torques on the pulley. (Why is this?)
(a) Determine the angular acceleration of the pulley.
rad/s2
(b) Determine the moment of inertia of the pulley. HINT: You will need to use the expressions for torque.
kg m2
(d) Determine the mass of the block.
kg
Explanation / Answer
Given data
radius=0.550m
accelaration of the block=4.2m/s2
tension=0.8N
A)Angular accelaration of the pulley
a=r*alfa
alfa=a/r=4.2/0.55=7.63rad/s2
B)moment of inertia of the pulley
torque=rXForce
torque=I*alfa
equate both torques
r*Force=I*alfa
I=r*force/alfa
I=0.550*0.8/7.63
I=0.05kg-m2
C)from the free body diagrams
we can write as
ma=mg-T
T=m(g-a)
m=T/(g-a)=0.8/5.8=0.137kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.