A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figur
ID: 2145090 • Letter: A
Question
A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figure below, and rolls without slipping until it rolls off the right-hand end. If H = 13.0 m and h = 3.0 m and the track is horizontal at the right-hand end, how far horizontally from point A does the sphere land on the floor? m
A solid sphere starts from rest at the upper end of the track, as shown in figure below, and rolls without slipping until it rolls off the right-hand end. If H = 13.0 m and h = 3.0 m and the track is horizontal at the right-hand end, how far horizontally from point A does the sphere land on the floor? mExplanation / Answer
velocity at A=sqrt(2*g*(H-h))
=14 m/s
Now time taken wehn it its the ground
h=1/2*g*t^2
t=0.782 s
So horizontal distance
=14*0.782
=10.95 m ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.