A solid sphere with a radius of 9.3 cm an mass of 373 g is allowed to roll 4.30
ID: 2105615 • Letter: A
Question
A solid sphere with a radius of 9.3 cm an mass of 373 g is allowed to roll 4.30 m without slipping down a 13.2 degree incline.a. What is the moment of inertia of the sphere?
b. By how much does the gravitational potential energy of the sphere change?
c. If the sphere started at rest, what is the speed of the center of mass of the sphere at the end? A solid sphere with a radius of 9.3 cm an mass of 373 g is allowed to roll 4.30 m without slipping down a 13.2 degree incline.
a. What is the moment of inertia of the sphere?
b. By how much does the gravitational potential energy of the sphere change?
c. If the sphere started at rest, what is the speed of the center of mass of the sphere at the end?
Explanation / Answer
moment of inertia = 2mr^2/5 = 1.29 x 10^-3 kg-m^2 b) change in gravitational PE = mgh =0.373 x 9.8 x 4.30sin13.2 = 3.589 J c) v =(2gh)^0.5 = (2x9.8x4.3xsin13.2)^0.5=4.386 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.