A bicycle wheel has a diameter of 64.2 cm and a mass of 1.85 kg. Assume that the
ID: 1352105 • Letter: A
Question
A bicycle wheel has a diameter of 64.2 cm and a mass of 1.85 kg. Assume that the wheel is a hoop with all of the mass concentrated on the outside radius. The bicycle is placed on a stationary stand and a resistive force of 116 N is applied tangent to the rim of the tire.
(a) What force must be applied by a chain passing over a 8.98-cm-diameter sprocket in order to give the wheel an acceleration of 4.54 rad/s2?
N
(b) What force is required if you shift to a 5.64-cm-diameter sprocket?
kN
PLEASE EXPLAIN STEPS
Explanation / Answer
Here ,
let the force on the sproket is F
moment of inertia of wheel , I = m * r^2
I = 1.85 * (0.642/2)^2
I = 0.191 Kg.m^2
Using second law of motion
F * (0.0898/2) - 116 * (0.642/2) = 0.191 * 4.54
F = 848.6 N
the force must be applied is 848.6 N
b)
for the force shifted is 5.64 cm
Using second law of motion
F * (0.0564/2) - 116 * (0.642/2) = 0.191 * 4.54
F = 1351.2 N = 1.35 kN
the force must be applied is 1.35 kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.