A bicycle on a sidewalk moves as shown in the x-t graph at left. (a) What is the
ID: 1643149 • Letter: A
Question
A bicycle on a sidewalk moves as shown in the x-t graph at left. (a) What is the instantaneous velocity at the time t = 1 second (as best you can determine)? (b) What is the instantaneous velocity at the time t = 5 seconds? (c) What is the average velocity of the bike in the time interval 0 to 4 seconds? A basketball traveling sideways at 10 meters/second bounces back sideways off a wall at a speed of 8 meters/second after touching the wall for 04 seconds. Calculate the average acceleration of the ball during this time.Explanation / Answer
at 1 s,
Change in displacement for 1 sec time period is approximately 4m
So, slope= 4m/s
Instantaneous Velocity = slope=4 m/s
B.)t=5s,
Slope= (18-22)/1
=-4m/s.... approx
C.)from 0 to 4s, displacement=(22.5-10)=12.5 m
So,avg Velocity= 12.5/4= 3.125m/s
B4.)u=10m/s
V=-8m/s
t=0.04 s
a=(v-u)/t
= -18/0.04
=-450m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.