A railroad car of mass 2.7 10^4 kg moving at 4.50 m/s collides and couples with
ID: 1351587 • Letter: A
Question
A railroad car of mass 2.7 10^4 kg moving at 4.50 m/s collides and couples with two coupled railroad cars, each of the same mass as the single car and moving in the same direction at 1.20 m/s. (a) What is the speed of the three coupled cars after the collision? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (b) How much kinetic energy is lost in the collision? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. JExplanation / Answer
from the conservation of momentum
m1u1+m2u2=m1v1+m2v2
2.7*10^4(4.5+1.2)=(m1+m2)*v
v=2.85 m/sec
initial kinetic energy=1/2m1u1^2+1/2m2u2^2
ki=1/2*2.7*10^4(4.5^2+1.2^2)=29.28*10^4 J
finala kinetic energy kf=1/2(m1+m2)*v^2
kf=2.7*10^4*2.85^2=21.93*10^4 J
loss in kinetic energy=(ki-kf)/ki*100=25.1%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.