A child playing in a swimming pool realizes that it is easy to push a small infl
ID: 1351397 • Letter: A
Question
A child playing in a swimming pool realizes that it is easy to push a small inflated ball under the surface of the water while a large ball requires a lot of force. The child happens to have a styrofoam ball (this way the shape of the ball will not distort when it is forced under the surface) which is being forced under the surface of the water. If the child needs to supply 581 N to totally submerge the ball, calculate the diameter of the ball. The density of water is w = 1.000 × 103 kg/m3, the density of styrofoam is foam = 95.0 kg/m3 and the acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Let V is volume of the sphere.
In the equilinrium
F_applied + weight of balloon = Buoynat force
581 + m*g = weight of the dispalced water
581 + rho_styro*V*g = rho_water*V*g
581 = V*(rho_water*g - rho_styro*g)
V = 581/(rho_water*g - rho_styro*g)
= 581/(1000*9.8 - 95*9.8)
= 0.0655 m^3
Volume , V = (4/3)*pi*R^3
R = (3*v/(4*pi))^(1/3)
= (3*0.0655/(4*pi))^(1/3)
= 0.25 m
diameter, d = 2*R
= 2*0.25
= 0.5 m <<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.