A child is sliding on a sled at 1.7 m/s to the right. You stop the sled by pushi
ID: 1501736 • Letter: A
Question
A child is sliding on a sled at 1.7 m/s to the right. You stop the sled by pushing on it for 0.30 s in a direction opposite to its motion.
Part A
If the mass of the child and sled is 32 kg , what is the magnitude of the average force you need to apply to stop the sled? Use the concepts of impulse and momentum.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
F= ?
A child is sliding on a sled at 1.7 m/s to the right. You stop the sled by pushing on it for 0.30 s in a direction opposite to its motion.
Part A
If the mass of the child and sled is 32 kg , what is the magnitude of the average force you need to apply to stop the sled? Use the concepts of impulse and momentum.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
F= ?
Explanation / Answer
m =32 kg , u =1.7 m/s, v= 0, t =0.3 s
F = impulse/t = 32*1.7/0.3
F = 180 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.