A child is riding a merry-go-round which completes one revolution every 8 36 s.
ID: 1391127 • Letter: A
Question
A child is riding a merry-go-round which completes one revolution every 8 36 s. The child is standing 4 65 m from the center of the merry-go-round What is the magnitude of the centripetal acceleration of the child? 6 84 m/s2 3 94 m/s2 2 63 m/s2 0 0664 m/s2 A child pulls a 3.00-kg sled across level ground with a force of 5.00 N The massless rope makes an angle 30 0 degree above horizontal and the box is moving with a constant velocity What is the coefficient of friction between the sled and the ground? 0 161 0 188 0 0441 0 0851Explanation / Answer
13. Solution
a = w2r; w= 2pi rad /8.36 s = 0.7516 rad/sec
r= 4.65m
a = (0.7516)2)(4.65)
= 2.63m/s2 ----->(c)
14. Ff = (us)(FN)
FN = (Fw - Fex)
FW = (mg) = 3*9.8 = 29.4N
Fex = Fsinx = 5 (sin30) = 2.5N
FN = (29.4 - 2.5) = 26.9N
Ff = 5cos30 = 4.33N
us = 4.33/26.9 = 0.161 ----> (a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.