Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wheel has a thin 2.9 kg rim and four spokes each of mass 1.1 kg. Find the kine

ID: 1350917 • Letter: A

Question

A wheel has a thin 2.9 kg rim and four spokes each of mass 1.1 kg. Find the kinetic energy of the wheel when it rolls at 6.0 m/s on a horizontal surface.
Kinetic energy= ? J A wheel has a thin 2.9 kg rim and four spokes each of mass 1.1 kg. Find the kinetic energy of the wheel when it rolls at 6.0 m/s on a horizontal surface.
Kinetic energy= ? J A wheel has a thin 2.9 kg rim and four spokes each of mass 1.1 kg. Find the kinetic energy of the wheel when it rolls at 6.0 m/s on a horizontal surface.
Kinetic energy= ? J

Explanation / Answer

Moment of inertia of whell, I = I_whell + 4*I_spoke

= M*R^2 + 4*m*R^2/3

= 2.9*R^2 + 4*1.1*R^2/3

= 4.367*R^2

Kinetic energy = 0.5*M_total*v^2 + 0.5*I*w^2

= 0.5*(2.9 + 4*1.1)*6^2 + 0.5*4.367*R^2*(6^2/R)^2

= 201 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote