Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heavy swing door has a mass of m = 9,000 kg, a width w = 1.7 m, and a height H

ID: 1350861 • Letter: A

Question

A heavy swing door has a mass of m = 9,000 kg, a width w = 1.7 m, and a height H = 2.9 m.

The door swings about a vertical axis passing through its center. The moment of inertia of this door about the vertical axis of rotation is given by I = (1/12)mw2.

(a) You stand on one side and push at the outer edge of the door and perpendicular to the face of the door with a force of F = 19.0 N. Your friend pushes on the other outer edge of the door from the opposite side with the same force. What is the net torque applied to the door?

(b) What is the angular acceleration of the door?

(c) Now consider a heavy door, with the same mass and dimensions as the one in part (a), that swings about a vertical axis passing through one long edge as shown in the diagram below. The moment of inertia of the door about this new axis of rotation is given by I =(1/3) mw2

How much force must you and your friend each apply to the free end of the door on the same side and perpendicular to the plane of the door in order to produce the same torque as that produced by both of you in part (a) above?

(d) What is the angular acceleration of the door?

Explanation / Answer

(a) torque = force * distance = 19 * 1.7 = 32. 3 Nm

(b) Torque = I alpha

alpha is angular acceleration

32.3 = (1/12) * 9000 * 1.7^2 * alpha

alpha = 0.0149 rad/s^2

(c) Torque = r * F

Force = 32.3 / 1.7 = 19 N

each should apply 9.5 N

(d) alpha = torque / I

I = 1/3 * 9000 * 1.7^2 = 8670

aplha = 32.3/8670 = 0.0037 rad/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote