A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1334764 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is mu s = 0.579, and the kinetic friction coefficient is mu k = 0.403. The combined mass of the sled and its load is m = 306 kg. The ropes are separated by an angle theta = 27 degree , and they make an angle theta = 30.1 degree with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving? If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?Explanation / Answer
by applying newton laws
2T cos 30.1+ 2T cos 13.5 -f = 0
2T cos 30.1+ 2T cos 13.5 = µs ( mg - 2T cos30.1)
1.7303 T+ 1.9447 T = (0.579) ( 306 kg x 9.8 m/s2 – 1.7303 T)
4.6613 T = 1736.3 N
T = 372.5 N
b) by applying Newton laws
2T cos 30.1+ 2T cos 13.5 -f = ma
2T cos 30.1+ 2T cos3.54 - µk ( mg - 2T cos 30.1) = ma
2(372.5) cos 30.1+ 2(372.5) cos13.5 -0.403 (306*9.8 – 2(372.5) cos 30.1) = ma
a = 1.373 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.