A heavy ball is dropped into a lake from a height of 30.0 m above the water. It
ID: 1511631 • Letter: A
Question
A heavy ball is dropped into a lake from a height of 30.0 m above the water. It hits the water with a certain velocity and continues to sink to the bottom of the lake at this same constant velocity. It reaches the bottom of the lake 10.0 s after it was dropped. How deep is the lake? A heavy ball is dropped into a lake from a height of 30.0 m above the water. It hits the water with a certain velocity and continues to sink to the bottom of the lake at this same constant velocity. It reaches the bottom of the lake 10.0 s after it was dropped. How deep is the lake?Explanation / Answer
Velocity of the ball before touching the water is
V=2gh
=[2*9.8*30]= 24.2 m/s
The depth of the lake is
D=v*t =24.2*10=240.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.