A heat lamp emits infrared radiation whose rms electric field is Erms = 2800 N/C
ID: 1432993 • Letter: A
Question
A heat lamp emits infrared radiation whose rms electric field is Erms = 2800 N/C. (a) What is the average intensity of the radiation? (b) The radiation is focused on a person's leg over a circular area of radius 4.4 cm. What is the average power delivered to the leg? (c) The portion of the leg being irradiated has a mass of 0.36 kg and a specific heat capacity of 3500 J/(kg·C°). How long does it take to raise its temperature by 2.2 C°? Assume that there is no other heat transfer into or out of the portion of the leg being heated.
Explanation / Answer
given that
Erms = 2800 N/C
r = 4.4 cm = 0.044 m
part(a)
we know that average intensity of radiation is
|S| = (1/2)*e0*c*E² where
e0 is vacuum permittivity = 8.8542*10^(-12) C^2*N^(-1)*m^(-2)
c speed of light, E amplitude of the electric field
and Eo = Erms/(sqrt(2))
So the average intensity of the radiation is:
|S| = (8.85*10^(-12)) * (3*10^8)* ((2800)^2)
|S| = 20815.2 W/m^2
|S| = 2.08*10^4 W/m^2
part (b)
power = intensity *area
P = |S| A = |S| * pi * r^2
P = (2.08*10^4 )*(3.14*(0.044)^2)
P = 0.012644 * 10^4 W
P = 126.44 W
part (c)
deltaQ/delta t = P
we know that
delta Q = m*C * delta T so
m*C*deltaT / delta t = P
where C is heat capacity which is given 3500 J/(kg*degree celcius).
m = 0.36 kg.
delta T = 2.2 degree C.
delta t = (m*C*delta T) / P
delta t = (0.36* 3500*2.2)/126.44
delta t = 21.92 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.