A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1425293 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is s = 0.603, and the kinetic friction coefficient is k = 0.459. The combined mass of the sled and its load is m = 261 kg. The ropes are separated by an angle = 23°, and they make an angle = 31.1° with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving?
1.? N
2. ? M/S^2
Explanation / Answer
The normal force
Fn = mg - 2Fsin = 261kg * 9.8m/s² - 2 * F * sin31.1º
Fn = 2557.8N - 1.033*F
static friction Ff = µ*Fn = 0.603 * (2557.8N - 1.033F) = 1542.35N - 0.3678F
kinetic friction Ff = µ*Fn = 0.459 * (2557.8N - 1.033F) = 1174.03N - 0.47F
The horizontal component in the direction of motion of the two ropes must overcome the friction:
2 * F * cos * cos(/2) = 1174.03N - 0.47F
1.033F = 1174.03N - 0.47F
F = 1174.03N / 1.503 = 781.12 N
The friction WAS Ff = 1542.35N - 0.3678*781.12 = 1255.05 N,
so that IS the applied horizontal force.
The friction NOW IS Ff = (1174.03N - 0.47*781.12) = 806.90 N
so the net force
Fnet = 1255.05N - 806.90N = 448.15 N
acceleration a = Fnet / mass = 448.15N / 261kg = 1.71 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.