A long insulated wire is stretched along the x-axis. A current of 8.7 A flows in
ID: 1349264 • Letter: A
Question
A long insulated wire is stretched along the x-axis. A current of 8.7 A flows in this wire in the positive x-direction.
Another long insulated wire is stretched along the y-axis. It carries a current of 7.9 A in the negative y-direction.
What is the magnitude of the magnetic field at the point (x=-7.7cm, y=3.6cm)? The answer may be given in the units of mT or uT.
The answer should be positive if the direction of the magnetic field is up (in the positive z-direction), and negative if the direction of the magnetic field is down.
Explanation / Answer
given,
current on x axis wire = 8.7 A
current on y axis wire = 7.9 A
distance of point from x axis = 3.6 cm
distance of point from y axis = 7.7 cm
magnetic field due to x axis wire = k * I / r
magnetic field due to x axis wire = 2 * 10^-7 * 8.7 / 0.036
magnetic field due to x axis wire = 0.00004833333 T
magnetic field due to y axis wire = 2 * 10^-7 * 7.9 / 0.077
magnetic field due to y axis wire = 0.00002051948 T
since thedirection of both the magnetic field is opposite
net magnetic field = 0.00004833333 - 0.00002051948
net magnetic field = 0.00002781385 T or 0.02781385 mT or 27.81385 uT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.