A particle is moving along the x axis under the influence of a conservative forc
ID: 1344403 • Letter: A
Question
A particle is moving along the x axis under the influence of a conservative force given by
If U(x) = 0 when x = 0, determine the following as the particle travels from xi = 1.10 m to xf = 4.10 m.
(a) The potential energy function U(x). (Use the following as necessary: x. Do not enter units in your expression.)
U(x) =____________J
(b) Change in potential energy of the particle.
________________J
(c) Change in kinetic energy of the particle.
_____________ J
(d) Work done on the particle by the force
______________J
Explanation / Answer
a) F = -dU/dx
du = -F*dx
U = integral of (-F*dx) = integral of [4x - 9x^2]*dx
U = 4*x^2/2 - 9*x^3/3 = (2x^2 - 3x^3 ) J
B) change in potential energy is given by
[(2*4.1*4.1)-(3*4.1*4.1*4.1)]-[(2*1.1*1.1)-(3*1.1*1.1*1.1)] = -173.143-1.573 = -174.716 J
C) change in kinetic energy is 174.716 J
D)Work done on the particle is -change in potential energy = 174.716 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.