A 2. 0-kg mass is pushed against a spring until it is compressed by x= 0. lm and
ID: 1344090 • Letter: A
Question
A 2. 0-kg mass is pushed against a spring until it is compressed by x= 0. lm and is then released. The block leaves the spring and slides up a frictionless ramp onto a frictionless surface a vertical distance, h. above the lower frictionless plane as shown. h=0. 20m k=1960 N/m What is the initial potential energy of the spring-mass system? Ans 9. 80 J What is the speed. Vf, of the block when it is on the upper surface? Ans 2. 42 m/s Block A in the figure weighs 100N. The coefficient of static friction between block B and the horizontal surface is 0. 25. What is the tension in the string attached to the wall? Ans 200 N Find the minimum weight of block B for which the system will be in equilibrium. Ans 693 NExplanation / Answer
here,
mass of block = 2 kg
h = 0.20 m
x = 0.1 m
k = 1960 N/m
A)
Potential Energy in spring :
U = 0. 5 * K * X^2
U = 0.5 * 1960 * 0.1^2
U = 9.8 J
B)
From Conservation of Energy we have
Kinetic Energy = Potential energy at top
0.5 * M * V^2 = M * g * H
V = Sqrt(2 * g * h)
V = sqrt( 2 * 9.8 * 0.20)
V = 1.97 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.