A 2-kg block is attached to an ideal spring (K=200 N/m) and initially at rest on
ID: 1429227 • Letter: A
Question
A 2-kg block is attached to an ideal spring (K=200 N/m) and initially at rest on a horizontal frictionless surface. A 100g (.1 kg) ball of clay is thrown at the 2-kg block. The clay is moving horizontally with speed v when it hits and sticks to the block. As a result, the spring compresses a maximum distance of .4 meters.
a) Calculate the energy stored in the spring at maximum compression.
** I used U=1/2(k)(x)^2 and found that U= 16 Joules, but I'm not sure if this is right.
b) Calculate the energy stored in the spring at maximum compression.
** I used 1/2mv^2=1/2kx^2, but I am also not sure if this is correct.
c) Calculate the initial speed v of the clay.
Thank you so much!
Explanation / Answer
a) Energy stored in spring at maximum compression = 1/2 * 200 * 0.4 * 0.4
= 16 J
b) Energy stored in spring at maximum compression = 1/2 * 200 * 0.4 * 0.4
= 16 J
c) Here, Energy stored in spring = KE lost
=> 16 = 1/2 * 2.1 * v2
=> v = 3.9 m/sec
This is the velocity of block + clay
For initial velocity of clay we have to apply conservation of momentum
=> 0.1 * V = (2 + 0.1) * 3.9
=> V = 81.9 m/sec ---------------------> initial speed v of the clay.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.