A 2 kg mass is attached by a string that is 1 m long, and swung around in a circ
ID: 1289209 • Letter: A
Question
A 2 kg mass is attached by a string that is 1 m long, and swung around in a circular path at a constant speed. The tension on the string is 10 newtons. Calculate the following:A. Centripetal acceleration in m/s^2 B. Angular velocity of the mass in rad/s C. Tangential velocity in m/s A 2 kg mass is attached by a string that is 1 m long, and swung around in a circular path at a constant speed. The tension on the string is 10 newtons. Calculate the following:
A. Centripetal acceleration in m/s^2 B. Angular velocity of the mass in rad/s C. Tangential velocity in m/s
A. Centripetal acceleration in m/s^2 B. Angular velocity of the mass in rad/s C. Tangential velocity in m/s
A. Centripetal acceleration in m/s^2 B. Angular velocity of the mass in rad/s C. Tangential velocity in m/s
Explanation / Answer
Centripetal acceleration=Tension of string=10N
.
A. Centrietel Force=m*centripetal acceleration
10=2*a
a=5 m/s2
.
B. Acceleration=w2/R
5=w2*R
w=2.236 rad/s2.
.
C. Tangential velocity=w*R
=2.236*1=2.36 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.