A toy cannon uses a spring to project a 5.23 g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1337165 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.23 g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 4.91 cm and has a force constant of 8.06 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 14.8 cm through the horizontal barrel of the cannon, and there is a constant frictional force of 0.0316 N between the barrel and the ball.
(a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon?
m/s
(b) At what point does the ball have maximum speed?
cm (from its original position)
(c) What is this maximum speed?
m/s
Explanation / Answer
a)
According to law of conservation of energy:
initial energy = final energy
0.5*K*x^2 = f*.16 +0.5*m*v^2
0.5*8.06*.0491^2 = 0.0316*0.148 +0.5*.00523*v^2
v =1.39 m/s
b)
At x= 4.91 cm the ball will has maximum speed and is
c)
0.5*8.06*.0491^2 = 0.5*.00523*v^2
V=1.93 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.