Two objects, one of mass m and the other of mass 2 m , are dropped from the top
ID: 1337122 • Letter: T
Question
Two objects, one of mass m and the other of mass 2m, are dropped from the top of a building. When they hit the ground
Two objects, one of mass m and the other of mass 2m, are dropped from the top of a building. When they hit the ground
the heavier one will have four times the kinetic energy of the lighter one. the heavier one will have twice the kinetic energy of the lighter one. the heavier one will have times the kinetic energy of the lighter one. both of them will have the same kinetic energy.Explanation / Answer
the formula for kinemtic energy is
K= 1/2 * m v^2
when object has mass m , the kinetic energy is
K= 1/2 * m v^2
when object has mass m , the kinetic energy is
K'= 1/2 * 2m v^2 = mv^2
K'/K = mv^2/1/2 * m v^2
K' = 2 K
the heavier one will have twice the kinetic energy of the lighter one.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.