Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A diving board length L = 5.00 m that weighs 235 N is supported by two pillars.

ID: 1336811 • Letter: A

Question

A diving board length L = 5.00 m that weighs 235 N is supported by two pillars. One pillar is at the left end of the diving board, as shown below; the other is distance d = 1.60 m away(Figure 1)

Part A

Find the direction of the force exerted by the left pillar when a 85.0 kg diver stands at the far end of the board (upward or downward)

Part B

Find the magnitude of the force exerted by the left pillar when a 85.0 kg diver stands at the far end of the board.

Part C

Find the direction of the force exerted by the right pillar when a 85.0 kg diver stands at the far end of the board.(upward or downward)

Part D

Find the magnitude of the force exerted by the right pillar when a 85.0 kg diver stands at the far end of the board.

Explanation / Answer

A) downward

B) Apply, net torque about middle pillor is zero.

FL*d - W*(L/2 - d) - (m*g*(L-d) = 0

FL = (W*(L/2 - d) + m*g*(L-d) )/d

= (235*(5/2 - 1.6) + 85*9.8*(5-1.6) )/1.6

= 1902.3 N

C) Upward

D) Apply, Fnety = 0

-FL + FR - W - m*g = 0

FR = W + m*g + FL

= 235 +85*9.8 + 1902.3

= 2970.3 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote