Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car of mass 461 kg is travelling with a constant speed of 59 km/hr on a wet ro

ID: 1335392 • Letter: A

Question

A car of mass 461 kg is travelling with a constant speed of 59 km/hr on a wet road around a circular bend with radius 17 m. The coefficient of static friction mu_s between the tires and the road is enough to prevent skidding. The coefficient of kinetic friction mu_k, as usual, is less than mu_s. Take g to be 9.81 m/s^2. Select True or False The acceleration of the car is 15.80 m/s^2 directed outwards. The net (total) force on the car is 8571.03 N. After the skid has begun, the total force on the car is zero. The car encounters a patch of water on the road, and so the coefficients of friction between the tires and the road are reduced. At the exact moment that the car starts to skid, the value of the total force acting on it is .... mu_s mg.

Explanation / Answer

Here ,

speed of car , v = 59 km/hr

v = 16.4 m/s

radius , r = 17 m

acceleration , a = v^2/r

a = 16.4^2/17

a = 15.80 m/s^2

net force ,f = sqrt((15.80 * 461)^2 + (461 * 9.8)^2) = 8571 N

hence ,

1 - True

2 - TRUE

3 - FALSE

4 - FALSE

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote