A ball is thrown from the top of a building with an initial velocity of 23.4 m/s
ID: 1330818 • Letter: A
Question
A ball is thrown from the top of a building with an initial velocity of 23.4 m/s straight upward, at an initial height of 55.2 m above the ground. The ball just misses the edge of the roof on its way down, as shown in the figure.
(a) Determine the time needed for the ball to reach its maximum height.
______ s
(b) Determine the maximum height.
_______ m
(c) Determine the time needed for the ball to return to the height from which it was thrown, and the velocity of the ball at that instant.
(d) Determine the time needed for the ball to reach the ground.
______ s
(e) Determine the velocity and position of the ball at t = 5.36 s.
A projectile is launched straight up at 57 m/s from a height of 83 m, at the edge of a sheer cliff. The projectile falls, just missing the cliff and hitting the ground below.
(a) Find the maximum height of the projectile above the point of firing.
_______ m
(b) Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff.
________ s
(c) Find its velocity at impact.
_________ m/s
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , u = 23.4 m/s
height , h = 55.2 m
a)
time taken to reach , t = u/g
t = 23.4/9.8
t = 2.39 s
the time needed for the ball to reach maximum height is 2.39 s
b)
Maximum height = 55.2 + u^2/(2 * g)
Maximum height = 55.2 + 23.4^2/(2 *9.8)
Maximum height =83.14 m
the Maximum height is 83.14 m
c)
time needed = 2 * t
time needed = 2 * 2.39
time needed = 4.78 s
the time needed for the ball to return to same height is 4.78 s
velocity of ball will be 23.4 m/s in downward direction
d)
let the time is t
using second equation of motion
d = u*t + 0.5 at^2
-55.2 = 23.4 * t - 0.5 9.8 * t^2
solving for t
t = 6.51 s
the time taken for ball to reach ground is 6.51 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.