A ball is shot from the ground into the air. At a height of 9.1 m, the velocity
ID: 1975199 • Letter: A
Question
A ball is shot from the ground into the air. At a height of 9.1 m, the velocity is observed to be v = (7.5 + 6.2 ) m/s, with horizontal and upward.(a) To what maximum height does the ball rise?
_________________ m
(b) What total horizontal distance does the ball travel?
_________________m
(c) What is the magnitude of the ball's velocity just before it hits the gound?
_________________m/s
(d)What is the direction of the ball's velocity just before it hits the ground?
_________________relative to the horizontal
Explanation / Answer
at height 9.1m v = (7.5 + 6.2) m/s horizontal and upward
Horizontal velocity is constant.
for upward
v^2 - u^2 = 2as
7.5*7.5 - u^2 = 2(-9.8)9.1
u^2 = 234.61
u = 15.32 m/s initial velocity in y direction
Initial speed = (6.22 + 15.322) = 16.53m/s
tan = 15.32/6.2
= 67.96 degrees
a) Maximum height = u^2/2g = 15.32*15.32/(2*9.8) = 11.95 m
where u is initial velocity in y direction
b) horizontal distance = 16.53*16.53 sin2 /g
= 16.53*16.53 sin(2*67.96) / 9.8 = 19.4 m
c)Magnitude of ball velocity just before it hits ground = magnitude of ball velocity at (t=0)
= 16.53m/s
d) = 67.96degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.