A ball is rolling with a constant angular speed around a circular groove in the
ID: 3162650 • Letter: A
Question
A ball is rolling with a constant angular speed around a circular groove in the surface of a horizontal table. If the angular speed is 2.3 rad/s in the counterclockwise direction, the radius of the circular groove is 0.57 m, and the angular position of the ball at t = 0 is = 0, determine the x component of the ball's position at the times 1.0 s, 4.0 s, and 5.5 s. (Assume = 0 lies along the +x axis.
x(t = 1.0 s) =_____ m
x(t = 4.0 s) =_____ m
x(t = 5.5 s) =_____ m
x(t = 1.0 s) =_____ m
x(t = 4.0 s) =_____ m
x(t = 5.5 s) =_____ m
Explanation / Answer
Here,
w = 2.3 rad/s
at time , t = 1 s
x(t = 1) = r * cos(w * t)
x(t = 1) = 0.57 * cos(1 * 2.3)
x(t = 1) = -0.38 m
at time t= 4 s
x(t = 4) = r * cos(w * t)
x(t = 4) = 0.57 * cos(4* 2.3)
x(t = 4) = -0.56 m
at time t = 5 s
x(t = 5) = r * cos(w * t)
x(t = 5) = 0.57 * cos(5 * 2.3)
x(t = 5) = 0.28 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.