I am study for an exam on Monday and I am trying to figure out these questions,
ID: 1330413 • Letter: I
Question
I am study for an exam on Monday and I am trying to figure out these questions, they are show your work questions:
1. A jet lands on aircraft carrier at 180mi/hr
a.) What is its acceleration (assume its constant) in SI units if it stops in 2.5 due to an arresting cable that snags the airplane and brings it to a stop?
b.) If the airplane touches down at positions x=0, what is its positions 1.5s after?
2.
A 1520-N crate is to be held in place on a ramp
that rises at 30.0° above the horizontal (see
figure below). The massless rope attached to the crate
makes a 22.0° angle above the surface of the
ramp. The coefficients of friction between the
crate and the surface of the ramp are ?k = 0.450
and ?s = 0.650. The pulley has no appreciable
mass or friction. Assume the weight hanging
from the pulley is the MAXIMUM that can be
used to hold the crate stationary on the ramp.
a) Draw a FBD for the relevant bodies.
To avoid confusion use se Fg for the weight of the crate
and w for the weight of the hanging mass.
b) Write the equations for the FBD in part (a) by applying Newton’s 2nd Law.
c) What is the weight of the hanging object?
Explanation / Answer
2.
Weight of the crate Wc = 1520N
Angle of ramp to horizontal A = 30deg
Coefficient of static friction of crate s= 0.650
Angle of rope attachment to ramp B = 22deg
Stage 1: Before the rope is attached
---------------------------------------...
The weight of the crate normal to the ramp is given by:
(1) Wcn = Wc * cos(30) = 1520 * 0.866 = 1316N
The static friction force, which by definition is parallel to the ramp, is therefore:
(2) Wcsf = Wcn * s = 1316 * 0.650 = 856N
This is the resistance of the crate to moving in either direction on the ramp.
The force of gravity parallel to the ramp pulling down on the crate is:
(3) Wcgr = Wc * sin(30) = 1520 * .5 = 760N
Because
(4) 856 - 760 = 96N > 0, the crate at rest is prevented from sliding down the ramp, absent other forces.
(5) Wcsf = (Wcn - Wn) * s = (1316 - Wn) * 0.650.
(6) Now, Wr = W * cos(B) = W * cos(22) = W * 0.927
For W to equal gravity plus static friction and thus hold the crate still but not move it:
(7) Wr = Wcgr + Wcsf
Substituting equations (6) for Wr, (3) for Wcgr and (5) for Wcsf, we get:
(8) 0.927W = 760 + 855 - 0.650Wn
However, Wn = W * sin(22) = 0.375W; substituting that in (8) we get:
(9) 0.927W = 1615 - 0.650 * 0.375W = 1615 - 0.2440W
Solving for W:
(10) W = 1615 / 1.17 = 1380N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.