A skier speeds down a smooth ski slope which is at an angle of = 24° with the ho
ID: 1330282 • Letter: A
Question
A skier speeds down a smooth ski slope which is at an angle of = 24° with the horizontal. The mass of the skier is 69 kg. Take the downhill direction to be positive and uphill to be negative.
(a) What net force is acting on the skier? (Indicate the direction with the sign of your answer.) ___N
(b) What is the acceleration experienced by the skier? (Indicate the direction with the sign of your answer.) ___ m/s2
(c) How does the net force experienced by the skier change if the ski slope becomes steeper?
1) increases?
2) decreases?
3) remains the same?
Explanation / Answer
a) along the ski slope ,
Fnet = mgsin@ = 69 x 9.81 x sin24 = 275.32 N
b) Fnet = ma
275.32 = 69a
a = 4 m/s^2
c) Fnet = mgsin@
slope increase, then sin@ increase so net force increase.
Ans(1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.