A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 1339272 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 13° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 0.85 m/s. The force of the rope does 890 J of work on the skier as the skier moves a distance of 3.7 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 2.2 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 3.7 m up the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 0.85 m/s and (c) 2.2 m/s?
Explanation / Answer
here,
theta = 13 degree
speed of rope , u0= 0.85 m/s
work done , w = 890 J
distnace , s = 3.7 m
(a)
work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 3.7 m up the incline is remains the same , as the velocity of the skier is constant or there is no accelration
work would the force of the rope do on the skier as the skier moved is 890 J
(b)
let the tension in the rope be t
t * d = W
t * 3.7 = 890
t = 240.54 N
when v = 0.85 m/s
the rate of the force of the rope doing work on the skier, P = t *v
P = 240.54 * 0.85
P = 204.46 W
the rate of the force of the rope doing work on the skier is 204.46 N
(c)
let the tension in the rope be t
t * d = W
t * 3.7 = 890
t = 240.54 N
when v = 2.2 m/s
the rate of the force of the rope doing work on the skier, P = t *v
P = 240.54 * 2.2
P = 529.19 W
the rate of the force of the rope doing work on the skier is 529.19 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.