A projectile is shot from the edge of a cliff h = 125 m above ground level with
ID: 1330212 • Letter: A
Question
A projectile is shot from the edge of a cliff h = 125 m above ground level with an initial speed of v0 = 105 m/s at an angle of 37.0° with the horizontal, as shown in the figure below.
(a) Determine the time taken by the projectile to hit point P at ground level.
_____ s
(b) Determine the range X of the projectile as measured from the base of the cliff.
_____ km
(c) At the instant just before the projectile hits point P, find the horizontal and the vertical components of its velocity. (Take up and to the right as positive directions.)
(d) What is the the magnitude of the velocity?
_____ m/s
(e) What is the angle made by the velocity vector with the horizontal?
______ ° (below the horizontal)
(f) Find the maximum height above the cliff top reached by the projectile.
_____ m
Explanation / Answer
vo = 105 m/s
theta = 37
(a)
along vertical
initial velocity voy = vo*sin37
acceleration = a = -g
displacement y = -h
from equations of motion
y = voy*T + 0.5*gT^2
-125 = (105*sin37*T)-(0.5*9.8*T^2)
T = 14.6 s <<--------answer
+++++++++++++
(b)
X = vox*T = vo*cos37*T = 105*cos37*14.6 = 1224.3 m
++++++++++++
(c)
vx (horizantal) = vox+ax*T = (105*cos37)+0 = 83.8 m/s
vy (vertical) = voy + ay*T = (105*sin37)-(9.8*14.6) = -79.8 m/s
d)
magnitude = sqrt(vx^2+vy^2) = sqrt(83.8^2+79.8^2) = 115.7 m/s
(e)
angle = tan^-1(Vy/vx) = 43.6 ° (below the horizontal) <<----answer
(f)
at the maximum height vertical component becomes zero
vy = 0
from equations of motion
vy^2 - voy^2 = 2*ay*ymax
o-(105*sin37)^2 = -(2*9.8*ymax)
ymax = 203.7 m <<----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.