PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU. A bomber is flying horizontally over level ter
ID: 1329362 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU.
A bomber is flying horizontally over level terrain at a speed of 280 m/s relative to the ground and at an altitude of 2.90 km.
(a) The bombardier releases one bomb. How far does the bomb travel horizontally between its release and its impact on the ground? Ignore the effects of air resistance.
(b) Firing from the people on the ground suddenly incapacitates the bombardier before he can call, "Bombs away!" Consequently, the pilot maintains the plane's original course, altitude, and speed through a storm of flak. Where is the plane relative to the bomb's point of impact when the bomb hits the ground?
directly above the bomb
ahead of the bomb
behind the bomb
(c) The plane has a telescopic bombsight set so that the bomb hits the target seen in the sight at the moment of release. At what angle from the vertical was the bombsight set?
Explanation / Answer
Here ,
height of bomber , h = 2900 km
speed , v = 280 m/s
a)
let the time of flight is t
t= sqrt( 2 * h/g)
t = sqrt(2 * 2900/9.8)
t = 24.3 s
horizontal distance = 24.3 * 280
horizontal distance = 6811 m
the horizontal distance travelled by the bomber is 6811 m
b)
as the horizontal velcoity of the plane stays the same and also the horizontal component of bomb's plane is same
the plane is directly above the bomb
c)
angle = arctan(6811/2900)
angle = 67 degree
the angle the bombsight with vertical is 67 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.