Learning Goal: To set up and analyze equations of motion in a cylindrical coordi
ID: 1329151 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To set up and analyze equations of motion in a cylindrical coordinate system.
(Figure 1)
Part A - The angular velocity for a smooth shaft
If there is no friction between shaft AB and the collar, what angular velocity ?? must the mechanism have to keep the collar at r=480 mm from the vertical axis?
Express your answer to three significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B - The minimum required angular velocity when there is friction
Learning Goal:
To set up and analyze equations of motion in a cylindrical coordinate system.
The mechanism shown in the figure below rotates about the vertical axis. The collar has mass m=3.05 kg. The spring has an unstretched length of 310 mm and the spring constant is k=160 N/m. The distance d=200 mm , and the collar is required to stay a fixed distance r=480 mm from the vertical axis.(Figure 1)
Part A - The angular velocity for a smooth shaft
If there is no friction between shaft AB and the collar, what angular velocity ?? must the mechanism have to keep the collar at r=480 mm from the vertical axis?
Express your answer to three significant figures.
??= rad/sSubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B - The minimum required angular velocity when there is friction
Consider the same mechanism again, with m=3.05 kg, d=200 mm, k=160 N/m, only now, instead of being smooth, the collar and shaft have a maximum coefficient of friction of ?s=0.67. What is the minimum angular velocity required to keep the collar at a constant distance r=480 mm from the axis of rotation?
Explanation / Answer
length of spring = sqrt(d^2 + r^2)
= sqrt(200^2 + 480^2) = 520 mm
x = 520 - 310 = 210 mm = 0.210 m
angle of spring will shaft, @ = tan^-1(d/r)
@ = tan^-1 ( 200/480) = 22.62 degrees
balancing forces on collar,
kx cos@ = mw^2 r
160 x 0.210 x cos22.62 = 3.05 x w^2 x 0.480
w = 4.60 rad/s ...........Ans
B) friction = uN
and N = kxsin@ + mg
N = 160x0.210xsin22.62 + 3.05x9.81 = 42.84 N
f = 0.67 x 42.84 = 28.70 N
now, On collar
kx cos@ - f = mw^2 r
160 x0.210 x cos22.62 - 28.70 = 3.05 x w^2 x 0.480
w = 1.25 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.