Learning Goal: To learn how to use the Nernst equation. The standard reduction p
ID: 978056 • Letter: L
Question
Learning Goal: To learn how to use the Nernst equation. The standard reduction potentials listed in any reference table are only valid at standard-state conditions of 25 C and 1 M. To calculate the cell potential at non-standard-state conditions, one uses the Nernst equation, E=E2.303RT/nF [log10Q] where E is the potential in volts, E is the standard potential in volts, R=8.314J/(Kmol) is the gas constant, T is the temperature in kelvins, n is the number of moles of electrons transferred, F=96,500C/(mol e) is the Faraday constant, and Q is the reaction quotient. Substituting each constant into the equation the result is E=E0.0592 V/n [log10Q].
What is the cell potential for the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s) at 79 C when [Fe2+]= 3.80 M and [Mg2+]= 0.210 M .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Mg2+ + 2 e– --> Mg(s) E= -2.3568 V Anode
Fe2+ + 2 e– --> Fe(s) E= -0.440 V Cathode
----------------------------------------------------------------------------------
Mg(s) + Fe2+(aq) Mg2+(aq) + Fe(s) E = +1.93 V
----------------------------------------------------------------------------------
E = E2.303RT/nF [log10Q]
= +1.93 V - (2.303 X 8.314J/(Kmol) X 352) / 2 X 96,500C/(mol e) [log10(0.21/3.8)]
E = +1.974 V your required answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.