Learning Goal: To learn how to use the Nernst equation. The standard reduction p
ID: 593492 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To learn how to use the Nernst equation.
The standard reduction potentials listed in any reference table are only valid at standard-state conditions of 25 C and 1 M. To calculate the cell potential at non-standard-state conditions, one uses the Nernst equation,
E=E2.303RTnFlog10Q
where E is the potential in volts, E is the standard potential in volts, R=8.314J/(Kmol) is the gas constant, T is the temperature in kelvins, n is the number of moles of electrons transferred,
F=96,500C/(mol e) is the Faraday constant, and Q is the reaction quotient.
Substituting each constant into the equation the result is
E=E0.0592 Vnlog10Q
Consider the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
at 89 C , where [Fe2+]= 3.10 M and [Mg2+]= 0.310 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell?
Express your answer numerically.
Part B
What is the value for the temperature, T, in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the value for n?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
PART D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
1.Mg(s)+Fe2+(aq)Mg2+(aq)+Fe(s), Reaction coefficient , Q= [Mg+2]/ [Fe+2] = 0.310/3.1=0.1
2. Temperature is 89 deg.c= 89+273=372K
3. The two half reactions are Mg(s)------------> Mg+2+2e- Eo= 2.38V (1)
and Fe+2+2e------->Fe(s) Eo= -0.41V (2)
as can be seen n=2 = no of electrons exchanged
Eq.1+Eq.2 gives Mg(s)+ Fe+2(aq)------------>Mg+2(aq)+Fe(s), Eo=2.38-0.41=1.97V
4. E= Eo=(0.0591/n)*logQ, E= stadard cell potential
E= 1.97- (0.0591/2)*log(0.1)=1.99955V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.