A roach that runs for its life because you try to hit it with your physics book
ID: 1328868 • Letter: A
Question
A roach that runs for its life because you try to hit it with your physics book runs off the horizontal tabletop with a speed of 0.661 m/s. It strikes the floor a horizontal distance 0.373 m away from the edge of the table. Ignore air resistance.
What will be the vertical component of the roach's velocity just before it hits the floor
I got 5.5m/s but it said it was wrong.
A roach that runs for its life because you try to hit it with your physics book runs off the horizontal tabletop with a speed of 0.661 m/s. It strikes the floor a horizontal distance 0.373 m away from the edge of the table. Ignore air resistance.
What will be the vertical component of the roach's velocity just before it hits the floor
I got 5.5m/s but it said it was wrong.
Explanation / Answer
the horizontal tabletop with a speed of 0.661 m/s.
hence horizontal distance = 0.373 = 0.661*t
t=0.373/0.661
=0.564s
from the kinamatic equation is
s=ut+1/2at^2, where u=0
where s is height
s =1/2*9.8*(0.564)2
=1.55m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.