A projectile is launched with an initial speed of 80.0 m/s at an angle of 40.0°
ID: 1327360 • Letter: A
Question
A projectile is launched with an initial speed of 80.0 m/s at an angle of 40.0° above the horizontal. The projectile lands on a hillside 3.60 s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page.)
(a) What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory?
magnitude ________ m/s
direction _________ ° counterclockwise from the +x-axis
(b) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target?
______ m
Explanation / Answer
Horizontal componnent of velocity Vox = Vo cos theta
Vox = 80 * cos 40 = 61.28 m/s
so Velocity at its highest point of trajectory is 61.28 m/s i
and its vertical component of Velocity = 0
------------------------------------
b. Xo = Vo t cos theta
y(t) = Vot sin theta - 0.5 gt^2
final position xf = Vo tf cos theta
Distance rom lauch point D = sqrt(xf^2 + yf^2)
D^2 = votf cos theta )^2 + (votfsintheta = 0.5 gtf^2)
D = (80 *3.6 cos 40)^2 + ((80 * 3.6 * sin 40 - (0.5* 9.8* 3.6*3.6))
D = 252 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.