A man is driving 25.0 miles hour on 1-10 when he sees a police car. He speeds up
ID: 1326706 • Letter: A
Question
A man is driving 25.0 miles hour on 1-10 when he sees a police car. He speeds up to 30.0 m/s. It takes him 165·ft to do this. 4 Put all units into SI (metrice) VF = 30.0 m/ %-25.0 mileshour (a) What is 25.0 miles/hour in m/s? (b) What is the car acceleration in m/s? (e) How long does it take the car to speed up to 30.0 m/s? Ax-165ft A ball is tossed up in the air at 5.00 m/s on Earth (disregard air resistance) ow long is the ball in the air? at is its velocity went it returns to its original position? w high did the ball go? Vo= 5.00 m/sExplanation / Answer
1 mile = 1609.34 m
1mile /hr = 1609.34/3600 m/s
25mile/hr = 25*1609.34/3600 m/s = 11.17 m/s
V2 = U2 + 2aS
putting values here we get
(30)^2 = (11.17)^2 +2a50.2
=> a = 7.72 m/s2
for t we will use
V= u + at
30 = 11.17 + 7.72t
=> t = 2.43 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.