Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man claims that he can safely hold on to a 12.0-kg child in a head-on collisio

ID: 2092998 • Letter: A

Question

A man claims that he can safely hold on to a 12.0-kg child in a head-on collision with a
relative speed of 120-mi/h lasting for 0.10s as long as he has his seat belt on.
(i) Find the magnitude of the average force needed to hold on to the child. Express your
answer in pounds.
(ii) Exerting such a pulling force is equivalent to exerting a pushing force of the same
magnitude (ie, pushing an equivalent weight off your chest while lying down). Based on
this, the pushing of approximately how many grown men is the force in (i) equivalent to?
Use this to judge whether the mans claim is valid.

Explanation / Answer

1)120 mph = 53.64 mps F = mv/t =6436.8 N =1447.05 lbs 2)taking wt of avg met is 150 lbs number of men =1447.05/150 = 10 men aprox hence mans claim doesnt seem valid..

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote