A man claims that he can hold onto a 15.0-kg child in a head-on collision as lon
ID: 1339864 • Letter: A
Question
A man claims that he can hold onto a 15.0-kg child in a head-on collision as long as he has his seat belt on. Consider this man in a collision in which he is in one of two identical cars each traveling toward the other at 59.0 mi/h relative to the ground. The car in which he rides is brought to rest in 0.11 s. Find the magnitude of the average force needed to hold onto the child. N Based on your result to part (a), is the man's claim valid? This man's claim is nonsense. This man's claim is legitimate.Explanation / Answer
Here ,
a)
magnitude of average force needed to hold the child is F
intiial speed , u = 59 mi/hr
u= 26.4 m/s
Now , using first equation of motion
v = u + a * t
0 = 26.5+ a * 0.11
a = 239.72 m/s^2
average force needed = m * a
average force needed = 239.72 * 15
average force needed = 3596 N
the average force needed is 3569 N
b)
as the force is very large
the man's claim is non sense
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.