A 440g block of iron at 440 degrees Celsius is dropped into a calorimeter contai
ID: 1326001 • Letter: A
Question
A 440g block of iron at 440 degrees Celsius is dropped into a calorimeter containing 60g of water at 30 degrees Celsius. How much steam is produced? The latent heat of vaporization of water is 22.6 x 10^5 J/kg. The average specific heat of iron over this temperature range is 560 J(kg/K) A 440g block of iron at 440 degrees Celsius is dropped into a calorimeter containing 60g of water at 30 degrees Celsius. How much steam is produced? The latent heat of vaporization of water is 22.6 x 10^5 J/kg. The average specific heat of iron over this temperature range is 560 J(kg/K)Explanation / Answer
Here , heat lost by iron to come at 100 C
is Q = m*S*del T
Q = 440 * 0.560 * (440 - 100)
Q = 83766 J
Now , for taking the water to 100 C and converting it to heat
Q = 60 * 4.186 * (100 - 30) + m * 22.6*10^3
83766 = 60 * 4.186 * (100 - 30) + m * 22.6*10^3
solving for m
m = 2.93 gm
2.93 grams of steam will be produced
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.