A flywheel with a radius of 0.310m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1325692 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.310m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.660rad/s2 .
PartA) Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
PartB)Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?.
PartC) Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?.
I don't know if my answers are wrong or I'm just tryping them in wrong.
Explanation / Answer
a(t) = tangential acceleration
a(r) = centripetal acceleration or radial acceleration.
Angular acceleration ? = a(t)/ r
Radial acceleration = a(r) = centripetal acceleration = v^2/r =r ?^2
===========================
1.
At the start, v = 0 and ?= 0
? = 0.660 rad/s^2
Hence a(t) = r? = 0.310*0.66= 0.2046 m/s^2
a(r) = 0
Resultant acceleration = ? {(a(r) ^2 + a(t) ^2} = 0.2046m^2
2.
?1 = 60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.