Two piano strings are supposed to be vibrating at 220Hz , but a piano tuner hear
ID: 1325591 • Letter: T
Question
Two piano strings are supposed to be vibrating at 220Hz , but a piano tuner hears three beats every 2.1s when they are played together.
Part A)
If one is vibrating at 220Hz , what must be the frequency of the other (is there only one answer)?
Express your answer using four significant figures. If there is more than one answer, enter them in ascending order separated by commas.
Part B)
By how much (in percent) must the tension be increased or decreased to bring them in tune?
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter them in ascending order separated by commas.
Explanation / Answer
a)
f2 = f1 - 3/2.1 = 220 - 3/2.1 = 218.57 Hz
f2 = f1 - 3/2.1 = 220 + 3/2.1 = 221.43 Hz
so answer is 218.57 Hz , 221.43 Hz
b)
0.65 percent increse or decrese
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.