Problem 11 a) The sketch below is of a simple electric motor. A copper disk of r
ID: 1325581 • Letter: P
Question
Problem 11 a) The sketch below is of a simple electric motor. A copper disk of radius r = 5.50 x 10^-3 in is mounted on a shaft that rests on bearings. Electrical contact is made through sliding brushes at a and b, and current I = 3.50 x 10^-3 A passes through the circuit A magnetic field B = 550 x 10^-2 T is directed into the page. The shaft is connected to a load, on which the motor performs work. If the disk turns at a speed v = 9.50 x 10^1 Hz, what is the power output? b) Compute the torque exerted by the motor on its load.Explanation / Answer
apply the formula for Torque on a rotating body as T = NiAB sin theta
here
N is no. of tunrs = 1
A is area = pi r^2
I is Current = 3.5 e-3 A
B is magnetic field = 5.5 e-2 T
so
T = 1 *3.14 *5.5e-3 *5.5e-3 * 3.5 e-3 * 5.5e-2
T = 1.82 *10^-8 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.