Problem 10.60 Part A The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to Wha
ID: 1781304 • Letter: P
Question
Problem 10.60 Part A The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to What magnitude of the force F applied tangentially to the rotating crank is required to raise the crate with an acceleration of 1.40 m/s2? (You can ignore the mass of the rope as well as the moments of inertia of the axle and the crank.) raise a crate of supplies from a ship's hold. The crate has total mass 52 kg. A rope is wrapped around a wooden cylinder that turns on a metal axle. The cylinder has radius 0.27 m and a moment of inertia 1 = 2.7 kg-m2 about the axle. The crate is suspended from the free end of the rope. One end of the axle pivots on frictionless bearings; a crank handle is attached to the other end Express your answer using two significant figures Figure1of 1 kN Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue 0.12 mExplanation / Answer
Force required to accelerate the crate, Fc = weight (mg) + accel. force (ma)
Fc = 52kg x (9.81 + 1.40)m/s = 582.92 N
Torque at cylinder due to crate, Tc = Fc x r = 582.92 N x 0.27m = 157.388 Nm
Torque required to accel. cylinder, T' = I.
T' = 2.70 kg.m² x (1.40 / 0.27) = 14 Nm (v = rdv/dt = r.d/dt a = r. = a/r)
Total torque required = Tc + T' = (157.388 + 14) = 171.388 Nm
Torque at handle, Fh x 0.12m = 171.388 Nm
Fh = 171.388 / 0.12
Fh = 1428 N
Fh = 1.428 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.